comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-04-06
Kiedy remont, a kiedy ulepszenie
Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „remont” oraz nie określają różnic między wydatkami remontowymi a ulepszającymi środek trwały. W praktyce rozgraniczenie tych dwóch pojęć budzi wiele wątpliwości i stanowi pole do dowolnej interpretacji przepisów dotyczących tego zagadnienia przez organy podatkowe.
Określenie właściwego charakteru dokonanych wydatków ma istotne znaczenie, gdyż wydatki na remont są kosztami uzyskania przychodów z chwilą ich poniesienia, natomiast nakłady na ulepszenie powiększają wartość początkową środka trwałego i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jedynie przez odpisy amortyzacyjne.
CO TO JEST ULEPSZENIE
Jak stanowi art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków podatnika na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy powiększają wartość tego środka stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Natomiast na podstawie tego przepisu, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie. Środki trwałe uważa się za ulepszone, jeżeli wydatki na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację powodują wzrost ich wartości użytkowej w stosunku do tej wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej szczególnie okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka