Data publikacji: 03.07.2018
Obowiązek opłacania składek na PFRON
Podstawowym aktem prawnym regulującym zagadnienia dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.). Ze środków PFRON realizuje się zadania związane z tą rehabilitacją (np. utrzymanie istniejących, a zagrożonych likwidacją miejsc pracy osób niepełnosprawnych, czy tworzenie i funkcjonowanie poradnictwa zawodowego).
Zgodnie z przepisami wskazanej wyżej ustawy środki PFRON w wysokości:
1) co najmniej 65 proc. jego przychodów na dany rok przeznacza się na zatrudnianie i rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych,
2) od 5 do 10 proc. jego przychodów na dany rok przeznacza się na dofinansowanie rehabilitacji leczniczej, społecznej i zawodowej dzieci i młodzieży, w tym:
a) zakupu sprzętu i urządzeń zmniejszających skutki niepełnosprawności,
b) szkolenia rodziców, opiekunów i wolontariuszy w zakresie specjalistycznej opieki nad dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną,
c) usług transportowych,
d) ośrodków szkolno-wychowawczych, rehabilitacyjnych i innych placówek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
PODMIOTY ZOBOWIĄZANE DO OPŁACANIA SKŁADEK NA PFRON
Do dokonywania wpłat na PFRON zobowiązani są pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (art. 21 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych), przy czym liczba etatów ulega zaokrąglaniu do dwóch miejsc po przecinku - jeżeli suma wymiarów czasu pracy pracowników jest niższa od 25 (maksymalnie 24,99 etatu), pracodawca ich zatrudniający nie podlega obowiązkowi dokonywania wpłat.