comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-03-30
Przychody z tytułu praw autorskich a umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
W myśl ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904) przedmiotem praw autorskich jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych zawiera przykładowy katalog praw autorskich, do których zaliczane są utwory - literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, urbanistyczne, muzyczne, audiowizualne, programy komputerowe oraz prawa pokrewne, prawa do artystycznych wykonań, do fonogramów i wideogramów, do nadań - czyli emisji radiowych i telewizyjnych oraz prawa do pierwszych wydań oraz prawa do wydań naukowych lub krytycznych.
Wymienione prawa możemy podzielić na dwie kategorie:
• autorskie prawa osobiste - rozumiane jako więź twórcy z utworem polegająca na prawie do autorstwa utworu, oznaczenia go swoim nazwiskiem bądź pseudonimem albo udostępniania go anonimowo, nadzór nad sposobem wykorzystania utworu. Są nieograniczone czasowo, ściśle związane z osobą twórcy, mają niezbywalny charakter oraz nie podlegają dziedziczeniu;
• autorskie prawa majątkowe - przysługujące twórcy wyłączne prawo do korzystania z utworu i do rozporządzania nim (zbycie, przeniesienie praw) na wszelkich polach jego eksploatacji oraz prawo do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Są ograniczone czasowo, zbywalne, podlegają dziedziczeniu.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie