Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-28

Skutki nieprawidłowości umów o członkostwo w funduszu emerytalnym

Od rozpoczęcia działalności akwizycyjnej przez otwarte fundusze emerytalne minęło już ponad dwa lata, jednak w dalszym ciągu napływają skargi dotyczące nieprawidłowości przy zawieraniu umów o członkostwo w tych funduszach, a ponadto bardzo duża liczba spraw jest prowadzona przez organy ścigania. Dotychczas do Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi wpłynęło kilka tysięcy skarg od członków funduszy emerytalnych. Nieprawidłowości związane z działalnością akwizycyjną były przyczyną nałożenia przez Urząd kar na towarzystwa emerytalne.

Skargi dotyczą przede wszystkim dwóch spraw - podejrzenia, że sfałszowany został podpis członka funduszu oraz niepoinformowania osób przystępujących do funduszu o wszystkich konsekwencjach związanych z członkostwem. O ile w pierwszym przypadku nie mamy do czynienia z umową, bowiem nie zawiera ona oświadczenia woli osoby przystępującej do funduszu, o tyle w drugim mamy do czynienia z umową, od której skutków chcemy się uchylić, powołując się na wadę złożonego oświadczenia woli.
Zdecydowana większość skarg kierowana jest bezpośrednio do funduszy emerytalnych, a część - w przypadku sfałszowania podpisu - bezpośrednio do organów ścigania. Aktualnie nikt nie posiada dokładnych danych, ile osób zostało poszkodowanych w wyniku sfałszowania podpisu na umowie. W przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstwa, sądy wydawały wyroki skazujące.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00