Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-02

Rachunek zysków i strat za 2001 r.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 ze zm.) jednostka jest zobowiązana do sporządzenia na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz na inny dzień bilansowy sprawozdania finansowego. Sprawozdanie składa się z bilansu, rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej, a dla jednostek określonych w art. 64 ust. 1 ustawy także ze sprawozdania z przepływu środków pieniężnych (art. 45 ust. 3). Bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa powinny być sporządzone według wzorów stanowiących załączniki do ustawy.
BUDOWA SPRAWOZDANIA
W art. 47 w rachunku zysków i strat wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty nadzwyczajne oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Przychody, koszty, straty i zyski nadzwyczajne wykazuje się w kolejności i w sposób określony w załącznikach nr 4-6 do ustawy. Załącznik nr 5 to wzór dla banków, nr 6 - wzór dla ubezpieczycieli, a dla innych jednostek niż banki i ubezpieczyciele wzór jest określony w załączniku nr 4.
Rachunek zysków i strat jest więc zestawieniem przychodów i odpowiadających im kosztów, zysków i strat nadzwyczajnych oraz obowiązkowych obciążeń wyniku finansowego.
W rachunku zysków i strat wykazywane są pozycje, które mają wpływ na wynik finansowy.
Rachunek może być sporządzony w dwóch wariantach:
• kalkulacyjnym,
• porównawczym.
Różnica między tymi wariantami polega na różnym sposobie ujmowania kosztów sprzedanych produktów. Wariant kalkulacyjny za koszty sprzedanych produktów uznaje koszty:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00