comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-02-16
Krajowa podróż służbowa pracownika - nowe regulacje
Na podstawie delegacji wynikającej z art. 775 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 151 z 2001 r., poz. 1720). Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2002 r. i zastąpiło wcześniej obowiązujące w tej sprawie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 czerwca 1998 r. (Dz.U. Nr 69, poz. 454 ze zm.).
Rozporządzenie, które weszło w życie 1 stycznia 2002 r., określa szczegółowe zasady ustalania oraz wysokość należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Ustawodawca zrezygnował z zawarcia w nowym rozporządzeniu definicji podróży służbowej. Rozporządzenie stanowi jedynie, iż miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży określa pracodawca. Pracodawca może uznać za miejscowość rozpoczęcia (zakończenia) podróży miejscowość pobytu stałego lub czasowego pracownika.
Jak z tego wynika, nowe rozporządzenie (tak jak i poprzednie) dotyczy pracownika, którym zgodnie z art. 3 Kodeksu pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Zgodnie z § 3 rozporządzenia z 19 grudnia 2001 r. z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują:
• diety,
• zwrot kosztów:
- przejazdów,
- noclegów,
- dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
- innych udokumentowanych wydatków.
DIETA
Paragraf 4 rozporządzenia zawiera definicję diety, jej wysokość i zasady ustalania. Według ust. 1 tego przepisu dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 18 zł za dobę podróży.
Z wejściem w życie od 1 stycznia 2002 r. nowego rozporządzenia nie uległa zmianie wysokość diety. Od 1 kwietnia 2001 r. dieta w pełnej wysokości wynosi 18 zł.
• • •
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka