comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-02-09
Koszty zatrudnienia pracownika - wybrane zagadnienia
Przyjmuje się, iż wszelkie wydatki poczynione na rzecz pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów1, pod warunkiem iż nie są wymienione w katalogu negatywnym kosztów, który w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) określa art. 16.
Dla zaliczenia niektórych wydatków na rzecz pracownika do kosztów duże znaczenie może mieć wykazanie tych świadczeń jako przychodów pracownika. W takiej sytuacji, mimo zarzutu że dane świadczenie nie jest konieczne do wykonywania pracy, pozostanie kwalifikacja, iż świadczenie było formą wynagrodzenia. Podatnicy muszą jednak każdy przypadek szczegółowo przeanalizować, ponieważ odprowadzenie zaliczki na podatek od świadczenia na rzecz pracownika nie jest ostatecznym argumentem na zaliczenie w koszty. Konieczne jest zachowanie umiaru i granic zdrowego rozsądku.
KOSZTY UŻYWANIA SAMOCHODU PRACOWNIKA
Wykorzystując własny samochód dla celów pracodawcy, pracownik mógł liczyć na zwrot kosztów, którego podstawą było podpisanie umowy cywilnoprawnej między pracodawcą a pracownikiem. Stanowiło o tym rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 26 marca 1998 r. w sprawie warunków ustalania i zasad zwrotu kosztów używania dla celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 41, poz. 239). W przypadku jazd zamiejscowych koszty te rozlicza się według faktycznego przebiegu, ustalonego na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu oraz stawek obowiązujących za jeden kilometr przebiegu, określonych dla pojazdu o określonej pojemności silnika.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu