Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-01-19

Koszty rozliczane w czasie (cz. 1)

W ostatnim czasie na łamach „Doradcy Podatnika” kilkakrotnie przedstawialiśmy tematykę rozliczania kosztów w czasie. Z listów od Czytelników wynika jednak, iż zagadnienie to nadal budzi wiele wątpliwości. W niniejszym opracowaniu omawiamy ten problem na tle orzecznictwa NSA i interpretacji MF. Ponadto organizujemy szkolenie (szczegóły na str. 13) poświęcone tematyce kosztów uzyskania przychodów w firmie.

KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW W FIRMIE
Koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej są stałym elementem konstrukcyjnym podatku dochodowego zarówno od osób fizycznych, jak i od osób prawnych, gdyż dochodem z działalności gospodarczej jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.
Koszty są więc podstawową wielkością podatkową (poza odliczeniami od dochodu), która kształtuje wysokość dochodów.
Podatkowe ujęcie kosztów różni się znacznie od ujęcia ekonomicznego (finansowego) oraz rachunkowego. Prawo podatkowe posługuje się inną kategorią kosztów uzyskania przychodów niż finanse i rachunkowość. Z tego też względu wydatek będący kosztem w sensie ekonomicznym poniesiony przez podmiot w związku z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa nie musi wcale stanowić kosztu w znaczeniu podatkowym i w konsekwencji nie każdy poniesiony koszt w znaczeniu ekonomicznym jest możliwym do potrącenia kosztem podatkowym. Tylko ustawowo określone koszty umożliwiają zmniejszenie podstawy opodatkowania i wpływają na wysokość zobowiązania podatkowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00