Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

Zmniejszanie i zawieszanie świadczeń emerytalno-rentowych (cz. 1)

Do końca lutego 2002 r. wszyscy zarobkujący emeryci i renciści zobowiązani są do poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości przychodu, jaki uzyskali w 2001 r. Ten sam obowiązek spoczywa na płatnikach składek zatrudniających osoby uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych. Zbliżający się termin rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych uzasadnia konieczność przypomnienia najistotniejszych zasad związanych z tą tematyką.

Całość materiału została podzielona na dwie części. W pierwszej omówimy ogólne zasady dotyczące klasyfikowania rodzajów działalności, z której przychód wpływa na zawieszanie i zmniejszanie świadczeń, a także pokrótce przypomnimy podstawowe zasady zawieszania prawa do emerytur i rent w ciągu roku kalendarzowego oraz obowiązki ciążące na świadczeniobiorcach oraz osobach zatrudniających emerytów i rencistów. Natomiast w drugiej części szczegółowo omówimy zasady dotyczące rozliczania przychodów uzyskanych w 2001 r.
Podstawowe zasady dotyczące zawieszania i zmniejszania świadczeń zawarte są w art. 103-105 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury lub renty (Dz.U. Nr 58, poz. 290 ze zm.). Rozporządzenie to stosuje się w takim zakresie, w jakim jest zgodne z ustawą emerytalną.
KOGO DOTYCZY ZAWIESZALNOŚĆ?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00