Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2001-12-22

Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej

W trakcie kontroli podatkowej padł zarzut, iż nasza firma dokonywała transakcji powiązanych z jednym ze swoich kontrahentów. W tej sytuacji organy skarbowe dokonały oszacowania wartości tych transakcji na podstawie metody „porównywalnej ceny niekontrolowanej”. Proszę o przybliżenie kwestii szacowania dochodów, zwłaszcza na przykładach zastosowania tej metody szacowania cen.
W przepisach podatkowych zostały uregulowane podstawowe metody określania dochodów podatników w drodze oszacowania cen przez zastosowanie: porównywalnej ceny niekontrolowanej, ceny odprzedaży, rozsądnej marży („koszt plus”) oraz metody zysku transakcyjnego.
Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej - generalnie polega na porównaniu ceny ustalonej w transakcjach między podmiotami powiązanymi z ceną stosowaną w porównywalnych transakcjach przez podmioty niezależne.
- w sytuacji gdy podatnik dokonuje zakupu przedmiotu transakcji od podmiotu powiązanego, a następnie odprzedaje podmiotowi niezależnemu - wówczas metoda ta polega na obniżeniu ceny określonej w transakcji podatnika z podmiotem niezależnym, dotyczącej dóbr lub usług nabytych uprzednio przez podatnika od podmiotu z nim powiązanego, o marżę ceny odprzedaży. Tak ustalona cena może być uważana za cenę rynkową, określoną w transakcji podatnika z podmiotem z nim powiązanym. Marża ceny odprzedaży obejmuje wydatki bezpośrednie i wydatki pośrednie, jakie poniósł dany podmiot w związku z tą transakcją, oraz odpowiednią dla tego typu transakcji stopę zysku. Jeżeli podatnik przed odprzedażą przetworzył lub w inny sposób spowodował zmianę wartości rzeczy, zmianę tę uwzględnia się przy dokonywaniu korekty ceny. Marża ceny odprzedaży nie obejmuje wydatków stanowiących równowartość ceny przedmiotu transakcji oraz kosztów ogólnych zarządu, to jest kosztów działania jednostki jako całości oraz kosztów zarządzania tą jednostką.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00