comment
Artykuł
Data publikacji: 2001-11-17
Przekształcenie spółki cywilnej w jawną - wybrane problemy
Już prawie rok obowiązują przepisy dotyczące obowiązku przekształcenia niektórych spółek cywilnych w spółki jawne. Niestety, cały czas budzą one spore wątpliwości.
Zgodnie z art. 26 Kodeksu spółek handlowych spółka cywilna powinna przekształcić się w spółkę jawną, jeżeli jej przychody netto ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług w każdym z dwóch kolejnych lat obrotowych osiągnęły równowartość w walucie polskiej co najmniej 400 000 euro (przedsiębiorstwo większych rozmiarów). Przekształcenie odbywa się przez zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego. Zgłoszenie takie powinno zawierać:
- firmę, siedzibę i adres spółki,
- przedmiot działalności spółki,
- nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń,
- nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki, i sposób reprezentacji.
Prawo i obowiązek zgłoszenia spółki jawnej do rejestru ma każdy wspólnik. Z chwilą wpisu do rejestru spółka ta staje się spółką jawną. Zgodnie z art. 22 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. Nr 121, poz. 769 ze zm.) wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Za zdarzenie uzasadniające dokonanie wpisu należy uznać dzień, w którym wspólnicy spółki cywilnej stwierdzili, że przychody netto ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług w każdym z dwóch kolejnych lat obrotowych osiągnęły pułap powodujący konieczność przekształcenia spółki.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka