Artykuł
Używanie składnika majątku będącego własnością wspólnika spółki cywilnej - artykuł dyskusyjny
Używanie składnika majątku będącego własnością wspólnika spółki cywilnej artykuł dyskusyjny
Używanie przez spółkę cywilną składnika majątku będącego własnością jednego ze wspólników budzi wiele wątpliwości w aspekcie podatkowym. Ich wyjaśnienie znajdziemy w poniższym artykule.
Spółka cywilna w odróżnieniu od spółek handlowych, a zwłaszcza kapitałowych powstaje w drodze umowy wspólników bez dodatkowych wymagań i formalności. Zgodnie z art. 860 § 2 k.c. umowa spółki powinna być stwierdzona pismem. Wspólnikami spółki cywilnej mogą być osoby fizyczne oraz osoby prawne. Nie może więc być wspólnikiem w spółce cywilnej np. inna spółka cywilna lub spółka jawna.
WKŁAD WSPÓLNIKÓW W ŚWIETLE PRAWA CYWILNEGO
Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Jeżeli wkład stanowi własność rzeczy, wspólnik wnoszący powinien ją dostarczyć w sposób przewidziany dla umowy sprzedaży (art. 155 k.c.) i odpowiada wobec spółki za ich ewentualne wady tak, jakby był sprzedawcą (art. 862 k.c.). W razie wniesienia do spółki własności nieruchomości, umowa spółki powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 158 k.c.). Wkładem wspólnika do spółki mogą być także inne prawa majątkowe. Przedmiotem wkładu mogą być w szczególności prawa rzeczowe zbywalne (prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego). Zgodnie z art. 861, w związku z art. 862, przedmiotem wkładu do spółki może być również używanie praw rzeczowych niezbywalnych, np. użytkowania art. 252 i nast. k.c. W tym przypadku wnosi się bowiem do spółki nie wspomniane prawa (które są niezbywalne), lecz uprawnienia do ich używania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right