Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2001-08-25

Zasady przejścia z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe - cz. 1

Zasady przejścia z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe (cz. 1)

Zbliżający się dzień bilansowy, a tym samym początek nowego roku obrotowego, będzie dla pewnej grupy podmiotów gospodarczych związany z koniecznością zmiany stosowanej dotychczas metody ewidencji księgowej. W zależności od formy prawnej, zakresu, skali i rozmiaru prowadzonej działalności różne podmioty gospodarcze mogą stosować różne metody ewidencji księgowej. Najczęściej jednak do księgowej ewidencji operacji i zdarzeń gospodarczych wykorzystywane są: podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz księgi rachunkowe.

PODMIOTY ZOBOWIĄZANE DO PROWADZENIA KSIĘGI

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także wykaz podmiotów zobowiązanych do jej prowadzenia zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 116, poz. 1222). Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zobowiązane są osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych, wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą (wytwórczą, handlową, usługową, budowlaną), w tym także działalność w zakresie wolnych zawodów.

Ponadto obowiązek prowadzenia księgi dotyczy duchownych, którzy zrzekli się zryczałtowanego podatku dochodowego, osób wykonujących działalność na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia, zawartych na podstawie odrębnych przepisów, oraz prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, jeżeli osoby te zgłosiły zamiar prowadzenia tych ksiąg.

OSOBY FIZYCZNE I SPÓŁKI PROWADZĄCE KSIĘGI RACHUNKOWE

Z obowiązku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów zwolnieni są m.in. podatnicy, którzy prowadzą księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 ze zm.). Zakres podmiotów zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych został określony przepisami cytowanej ustawy o rachunkowości. Artykuł 2 ust. 1 tej ustawy określa listę podmiotów zobowiązanych bezwzględnie lub też po spełnieniu określonych warunków do stosowania zasad rachunkowości. Podmiotami, które zobowiązane są przepisami ustawy o rachunkowości do prowadzenia ksiąg handlowych, po spełnieniu określonych warunków, są osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych prowadzące działalność gospodarczą. Warunki, jakie podmioty te muszą spełnić, zostały natomiast określone w pkt 2 i 7 art. 2 ust. 1 ustawy. Przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00