Artykuł
Ewidencjonowanie obrotu opakowaniami
Ewidencjonowanie obrotu opakowaniami
Podatnicy prowadzący działalność handlową, zwłaszcza gastronomiczną, często mają do czynienia z różnego rodzaju opakowaniami. Ewidencjonowanie ich obrotu sprawia w praktyce wiele problemów. Dlatego uzasadnione wydaje się przybliżenie tego zagadnienia.
W obrocie gospodarczym spotykamy się z różnymi formami opakowań. Na ich rozróżnienie wskazuje przepis § 3 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Finansów z 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 116, poz. 1222). Zgodnie z jego brzmieniem do materiałów podstawowych zalicza się materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi.
Pojęcie opakowań występuje także w ust. 18 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiących załącznik do rozporządzenia. Zawiera on wskazówkę, iż kolumna 17 podatkowej księgi przychodów i rozchodów może być wykorzystywana przykładowo do wpisywania obrotu opakowaniami zwrotnymi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right