Artykuł
Wypłata dywidendy - wybrane skutki podatkowe
Wypłata dywidendy wybrane skutki podatkowe
Prawo do dywidendy jest jednym z podstawowych praw korporacyjnych wspólników (akcjonariuszy) spółki kapitałowej (spółki z o.o. i spółki akcyjnej). Tryb i zasady wypłaty dywidendy regulują właściwe przepisy prawa. Z wypłatą dywidendy związane są również skutki podatkowe.
Zasady wypłaty dywidendy na gruncie prawa handlowego reguluje przede wszystkim ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037). Powyższy akt prawny wszedł w życie 1 stycznia 2001 r. i uchylił dotychczas obowiązujące rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 27 czerwca 1934 r. Kodeks handlowy (Dz.U. Nr 57, poz. 502 ze zm.). Podstawowym aktem prawnym odnoszącym się do skutków podatkowych związanym z wypłatą dywidendy jest ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Obowiązujące przepisy prawa przewidują jednak pewne instytucje, które pod względem skutków podatkowych traktowane są jak dywidenda. Przepisy podatkowe często posługują się ogólną nazwą dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
PODZIAŁ ZYSKU WEDŁUG KODEKSU SPÓŁEK HANDLOWYCH
Kodeks spółek handlowych w art. 191 przewiduje, że wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Umowa spółki może jednak przewidywać inny sposób podziału zysku. Zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów, chyba że umowa spółki zawiera w tym zakresie odmienne postanowienia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right