Porada
Obowiązki podatnika po uracie prawa do zwolnienia podmiotowego
Obowiązki podatnika po utracie prawa do zwolnienia podmiotowego
W roku 2000 nasza placówka osiągnęła obroty z działalności zwolnionej przedmiotowo od VAT prawie 900 tys. zł, a z pozostałej nie przekroczyła 80 tys. zł, a zatem była zwolniona podmiotowo od VAT.
Czy w roku 2000 placówka powinna była co miesiąc składać deklaracje VAT-7?
Czy w roku 2001 placówka powinna złożyć NIP-2 i VAT-R, skoro w 2000 r. przekroczyła wartość sprzedaży opodatkowanej (39 800 zł)?
Czy przy takiej strukturze sprzedaży powinno się zainstalować kasy rejestrujące?
Ponieważ sprzedaż opodatkowana w 2000 r. wynosiła 8 proc. ogółu sprzedaży, czy można założyć, że VAT naliczony przy zakupie w takim samym procencie odnosi się do podatku należnego od sprzedaży, czy ten wskaźnik można stosować przez cały rok 2001?
Podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione określone w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) lub § 69 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.) nie są zobowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do prawidłowego wyliczenia kwoty podatku należnego i naliczonego. Jednak w przypadku gdy podatnicy ci zaczną wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu, pojawi się obowiązek obliczenia, zadeklarowania i odprowadzenia do urzędu skarbowego należnego podatku od towarów i usług od tych czynności. Przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatnicy obowiązani są złożyć we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym formularz VAT-R Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Od obowiązku rejestracji zwolnieni są oprócz podatników, którzy sprzedają wyłącznie towary lub świadczą usługi określone w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT także podatnicy:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right