Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-05-05

Factoring należności

Factoring należności

INFORMACJE OGÓLNE

Generalnie factoring polega na tym, iż jednostka będąca wierzycielem dokonuje cesji prawa do określonych wierzytelności (należności) na inną jednostkę (którą może być bank) w zamian za określoną w umowie kwotę pieniężną. Na kwotę tę ma wpływ wiele czynników:

l

termin wymagalności należności (im bardziej odległy termin wymagalności, tym niższa suma, którą uzyskuje strona zbywająca wierzytelności),

l

prawa i obowiązki stron transakcji w zakresie wierzytelności stanowiącej przedmiot factoringu (im mniejszą odpowiedzialność bierze na siebie zbywca za potencjalną niewypłacalność dłużnika, tym kwota możliwa do uzyskania przez niego za zbywaną należność jest niższa).

Transfer prawa do wierzytelności następuje w rezultacie podpisania odpowiedniej umowy. Należy zauważyć, iż wyrażenie zgody przez dłużnika na przeniesienie tego prawa nie jest warunkiem niezbędnym do zawarcia umowy (chyba że w umowie między dłużnikiem i wierzycielem opcja transferu prawa do wierzytelności zostanie wprost wyłączona). Do momentu otrzymania informacji o przeniesieniu prawa do wierzytelności dłużnik spłaca swe zobowiązanie wobec „pierwotnego” wierzyciela. Jeśli dłużnik nie został w odpowiednim czasie zawiadomiony o powyższym fakcie (lub w ogóle nie został poinformowany), nabywca wierzytelności nie może wysuwać żadnych roszczeń wobec dłużnika. Może jedynie dochodzić kwoty nabytej wierzytelności od byłego wierzyciela, do którego wpłynęły środki pieniężne od dłużnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00