Artykuł
Umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem państwowym - aspekty podatkowe
Umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem państwowym aspekty podatkowe
Umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem państwowym została uregulowana w przepisach rozdziału 8a (art. 45a45d) ustawy z 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (j.t. Dz.U. z 1991 r. Nr 18, poz. 80 ze zm.). Celem wprowadzenia tej instytucji było dostosowanie zarządzania przedsiębiorstwem państwowym do warunków rynkowych przez wprowadzenie mechanizmu sprawnego zarządzania.
Organ założycielski powierza zarządzanie przedsiębiorstwem osobie fizycznej lub prawnej. Stronami takiej umowy są Skarb Państwa, reprezentowany przez organ założycielski, oraz zarządca, którym może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (ze wskazaniem, kto w jej imieniu będzie wykonywał czynności zarządu). Z inicjatywą powierzenia zarządzania może wystąpić organ założycielski za zgodą rady pracowniczej i ogólnego zebrania pracowników (delegatów) przedsiębiorstwa lub też na wniosek rady pracowniczej przedsiębiorstwa za zgodą ogólnego zebrania pracowników (delegatów).
KSZTAŁT I CHARAKTER UMOWY
Ustawa o przedsiębiorstwach państwowych określa obligatoryjne elementy umowy o zarządzie oraz stanowi, że objęcie obowiązków przez zarządcę wywołuje z mocy prawa rozwiązywanie organów samorządu załogi. Możliwość natomiast rozwiązania przez organ założycielski umowy o zarządzanie ze skutkiem natychmiastowym może nastąpić wyłącznie z przyczyn określonych w ustawie. W takim trybie organ założycielski może rozwiązać umowę, jeżeli:
l
zarządca w związku z zarządzaniem przedsiębiorstwem dopuszcza się rażącego naruszenia prawa,l
przedsiębiorstwo państwowe przez co najmniej 3 kolejne miesiące nie wypełnia zobowiązań wobec Skarbu Państwa z tytułu podatków,ˇ
l zarządca w sposób istotny naruszył postanowienia umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem,