Porada
Moment rozpoczęcia amortyzacji od nabytych jako aport środków trwałych
Moment rozpoczęcia amortyzacji od nabytych jako aport środków trwałych
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jakiś czas temu otrzymała aportem środki trwałe, w tym nieruchomości. Aport został wniesiony na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego. Z jaką datą środki te powinniśmy przyjąć do ewidencji, a z jaką można rozpocząć dokonywanie dopisów amortyzacyjnych zarówno podatkowych, jak i bilansowych? Kiedy spółka stanie się podatnikiem z tytułu podatku od nieruchomości od wniesionych aportem nieruchomości?
Amortyzacji podatkowej podlegają wymienione w art. 16a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) składniki majątkowe, z wyłączeniem przypadków wskazanych w art. 16c ustawy. Jednym z kryteriów kwalifikowania składnika majątkowego jako środka trwałego podlegającego amortyzacji podatkowej jest kryterium własności. Za środki trwałe, w rozumieniu art. 16a ust. 1 ustawy, uważa się bowiem, co do zasady, składniki stanowiące własność (lub współwłasność) podatnika.
Z kolei ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 ze zm.) w art. 3 pkt 11 wskazuje, co uważa za środki trwałe. Są to między innymi stanowiące własność lub współwłasność jednostki nieruchomości, maszyny, urządzenia, środki transportu i inne przedmioty, kompletne i zdatne do użytku w momencie przyjęcia do używania. Także w tym przypadku istotne znaczenie ma kryterium własności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right