Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-24

Podatkowe skutki łączenia się spółek handlowych

Podatkowe skutki łączenia się spółek handlowych

1 stycznia 2001 r. weszła w życie uchwalona przez Sejm 15 września 2000 r. ustawa – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037), która zastąpiła obowiązujące dotychczas uregulowania rozporządzenia Prezydenta RP z 30 czerwca 1934 r. – Kodeks handlowy (Dz.U. Nr 57, poz. 502 ze zm.). Nowo uchwalony kodeks nie tylko dostosował istniejące przepisy do zmieniającej się w szybkim tempie rzeczywistości gospodarczej, ale także wprowadził wiele rozwiązań, które w stosunku do poprzedniej regulacji w tym względzie stanowią zupełną nowość.

Istotne zmiany – oprócz rozszerzenia katalogu spółek handlowych o spółkę partnerską oraz komandytowo-akcyjną, podwyższenia minimalnej wysokości kapitału zakładowego spółki z o.o. i spółki akcyjnej czy np. nadania spółce w organizacji zdolności prawnej – dotknęły również unormowań dotyczących łączenia spółek, ich podziału i przekształceń.

Równocześnie z kodeksem spółek handlowych zaczęły obowiązywać nowe przepisy znowelizowanej ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wprowadzone na mocy ustawy z 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 60, poz. 700). Przepisy te normują zagadnienia podatkowe związane między innymi z łączeniem spółek kapitałowych, dokonywanym na gruncie wspomnianej wyżej ustawy z 15 września 2000 r.

FUZJE SPÓŁEK W ŚWIETLE UREGULOWAŃ KODEKSU SPÓŁEK HANDLOWYCH

Zagadnienia dotyczące łączenia spółek, ich podziału oraz przekształceń uregulowano w tytule IV Kodeksu spółek handlowych, odpowiednio w działach I, II i III.

Podobnie jak w przepisach regulacji dotychczas obowiązującej, ustawa przewiduje dwa zasadnicze rodzaje połączeń spółek, tj. inkorporację – czyli łączenie się przez przejęcie oraz połączenie przez zjednoczenie , prowadzące do zawiązania nowej spółki. Stosownie bowiem do treści art. 492 § 1 k.s.h. połączenie może być dokonane albo przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie), bądź też przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00