Artykuł
Wykorzystywanie w działalności użyczonej rzeczy
Wykorzystywanie w działalności użyczonej rzeczy
Osoby prowadzące działalność gospodarczą często korzystają z rzeczy, które zostały oddane im do bezpłatnego używania. Wiąże się to z obowiązkiem ustalenia przychodu, z czego nie wszyscy podatnicy zdają sobie sprawę. Z kolei wydatki związane z eksploatacją używanej rzeczy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i pomniejszyć przychód używającego.
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego). Cechą charakterystyczną tej umowy jest jej bezpłatny charakter. Oznacza to, że umowa użyczenia nie może nakładać na biorącego do używania obowiązku żadnych świadczeń na rzecz dającego do bezpłatnego używania.
OBOWIĄZEK USTALENIA PRZYCHODU
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Tak więc z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oddanie rzeczy do bezpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia powoduje powstanie przychodu u biorącego. Potwierdza to orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, np. wyrok z 7 marca 1995 r. (sygn. akt SA/Łd 2094/94), w którym czytamy: Nieodpłatne użytkowanie cudzych urządzeń technicznych do prowadzenia działalności gospodarczej, dla osiągania z tej działalności przychodów, jest przychodem podlegającym opodatkowaniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right