Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-29

Zmiany w podatkach i opłatach lokalnych w 2001 r.

Zmiany w podatkach i opłatach lokalnych w 2001 r.

W trzecie tysiąclecie wkraczamy z nowymi wysokościami maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych oraz zmianami powodującymi m.in. ograniczenie liczby zwolnień od podatku od nieruchomości.

Na mocy rozporządzenia wykonawczego do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w 2001 r. rosną bowiem o ok. 10,4 proc. maksymalne stawki podatków od nieruchomości, środków transportowych (tzw. podatek drogowy), psów, a także opłaty targowej, opłaty miejscowej i administracyjnej. W nowym roku zaczynają ponadto obowiązywać przepisy wprowadzające zmiany w podatku od nieruchomości, zawarte w ustawie z 13 października 2000 r.

MECHANIZM WALORYZACYJNY

Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. Nr 9, poz. 31 ze zm.) zawiera uregulowania mówiące o mechanizmie waloryzacyjnym, zgodnie z którym górne granice kwotowe podatków i opłat lokalnych ulegają corocznie podwyższeniu na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku, w którym stawki ulegają podwyższeniu w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (art. 20 ust. 1).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00