W jaki sposób się przygotować do otwarcia pełnych ksiąg
Wiele czynności, zaczynając od określenia zasad rachunkowości, będą musiały wykonać jednostki, które już osiągnęły ustawowy limit przychodów albo osiągną go do końca grudnia. Od 2025 r. będzie on zapewne wynosił 2,5 mln euro, a nie jak dotychczas 2 mln euro
Z początkiem roku kalendarzowego niektóre jednostki, które dotychczas prowadziły podatkową księgę przychodów i rozchodów (dalej: PKPiR), powinny rozpocząć prowadzenie ksiąg rachunkowych. Dlatego jeśli będą zobligowane do tego, powinny jak najszybciej rozpocząć przygotowywanie potrzebnych danych, gdyż pełna ewidencja księgowa wymaga ujawnienia nie tylko majątku, lecz także źródeł jego finansowania.
Kogo dotyczy
Przejście na księgi po przekroczeniu limitu przychodów dotyczy:
- osób fizycznych;
- spółek cywilnych osób fizycznych;
- spółek cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku;
- spółek jawnych osób fizycznych;
- spółek partnerskich oraz
- przedsiębiorstw w spadku działających zgodnie z ustawą z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz.U. z 2021 r. poz. 170).
Co ważne, nowelizacja ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619 – dalej: u.r.), nad którą w momencie oddawania dodatku do druku pracował Senat, zakłada, że obowiązek ten obejmie ww. jednostki, których przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2,5 mln euro. Dotychczas była to równowartość 2 mln euro. Limit ten przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez NBP, na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy. Na 1 października 2024 r. wynosił on 4,2846 zł/euro (tabela nr 191/A/NBP/2024). Zatem zgodnie z procedowaną nowelą u.r. limit przychodów za 2024 r. decydujący o prowadzeniu pełnych ksiąg rachunkowych w 2025 r. będzie wynosił 10 711 500 zł. W związku z tym jednostki, które osiągnęły już albo bardzo prawdopodobne jest, iż z końcem grudnia osiągną ww. limit, powinny rozpocząć prace związane z przygotowaniem otwarcia ksiąg na 2025 r.