Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-08-21

Poradnia z klasyfikacji budżetowej

Od września gmina wynajmie w budynku samorządowym (na parterze) pomieszczenie dla agencji ubezpieczeń. Oprócz czynszu przedsiębiorca będzie opłacał ogrzewanie (zryczałtowane od powierzchni placówki). Czy można ująć wpływy z czynszu najmu i opłat za ogrzewanie w jednym, wspólnym paragrafie – 075?

Z podanego stanu faktycznego należy wnioskować, że gmina zamierza oddać w najem lokal w budynku samorządowym. Warto więc wstępnie przypomnieć, że każda jednostka samorządu terytorialnego jest prawnie umocowana do gospodarowania mieniem komunalnym. Formą gospodarowania mieniem jest m.in. oddawanie go w najem. Ogólne uprawnienie samorządu w tym zakresie wynika z art. 13 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z tym przepisem – z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw – nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu.

Jednocześnie należy przypomnieć, że z tytułu oddania nieruchomości w najem właściciel ma prawo do uzyskania czynszu. W tym zakresie należy przytoczyć art. 659 kodeksu cywilnego, w myśl którego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Ponadto czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Z punktu widzenia gminy czynsz najmu stanowi dochód, który powinien zostać odpowiednio ujęty w budżecie, czyli z uwzględnieniem klasyfikacji budżetowej. I tak par. 075 jest oznaczony jako „Wpływy z najmu i dzierżawy składników majątkowych Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych oraz innych umów o podobnym charakterze”. Jednak podany paragraf nie będzie właściwy do ujęcia opłat za ogrzewanie. Wskazuje na to sam opis tego paragrafu, który wyraźnie nawiązuje do wpływów z najmu/dzierżawy, a nie innych należności ubocznych związanych z zawarciem umowy najmu/dzierżawy. Adekwatnym paragrafem dochodowym do ujęcia wpływów za udostępnienie ogrzewania będzie 083, oznaczony jako „Wpływy z usług”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00