Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-08-09

Krajowy Plan Odbudowy po rewizji. Wsparcie dla przedsiębiorców i samorządów

Worek z pieniędzmi z KPO otwarty. Co za nami, a co jeszcze przed

Przypomnijmy, że rewizja Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) zakończyła się dla Polski pozytywnie. Komisja Europejska 1 lipca zaaprobowała większość przedstawionych przez Polskę propozycji zmian (jak wyliczyło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – ok. 95 proc.), natomiast 16 lipca zmiany te zaakceptowała Rada UE ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Wprowadzone przesunięcia środków między instrumentami, modyfikacje wymogów, aktualizacja harmonogramu płatności i inne poprawki mają zapewniać sprawniejsze i efektywniejsze wydatkowanie środków.

Wśród podmiotów niecierpliwie oczekujących na zakończenie procedury rewizji były m.in. przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego. Sfinalizowanie negocjacji dotyczących KPO pozwoliło bowiem, by Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i instytucje wybrane do wspierania wdrażania KPO ogłosiły nabory w tych obszarach, w których do tej pory nie zostały uruchomione środki.

Czy wprowadzone zmiany pozwolą na nadrobienie dwóch lat opóźnień w wydatkowaniu niemalże 60 mld euro? Czy niespełna 23 miesiące, jakie pozostały do zakończenia okresu ich wydatkowania, pozwolą Polsce w pełni skorzystać z przyznanych funduszy i uczynić gospodarkę bardziej zieloną i odporną na kryzysy? Dziś na te pytania trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Niewątpliwie odpowiedź zależy od tego, z którym konkursem mamy do czynienia.

Zakończenie rewizji KPO to dobry moment, żeby pokusić się o pierwsze podsumowania i wnioski, ale również analizę tego, co jeszcze przed nami, z czego skorzystać będą mogli przedsiębiorcy i samorządy w ramach KPO wersja 2.0. Przedstawiamy zatem przegląd zakończonych naborów, wskazując, co może być jeszcze kontynuowane, a także co KPO oferuje przedsiębiorcom i samorządom obecnie. Informujemy też o zaplanowanych, ale jeszcze nieogłoszonych konkursach.

Warto zauważyć, że liczba dostępnych konkursów oraz wielość branż, do których kierowane są dotacje, z pewnością pozwalają stwierdzić, że KPO jest już w pełni uruchomiony. Oczywiście pozostają obawy o nierozstrzygnięte konkursy i o kurczący się czas przeznaczony na realizację inwestycji i wykorzystanie środków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00