Można sprzedawać bezalkoholowe trunki małoletnim. Tylko czy to etyczne?
Magdalena Zielińska-Kuć: Coraz więcej sieci handlowych wprowadza wewnętrzne polityki, w ramach których – realizując ideę społecznej odpowiedzialności biznesu – nie sprzedają one osobom poniżej 18 lat bezalkoholowych odpowiedników napojów alkoholowych
Konsumenci coraz częściej sięgają po napoje bezalkoholowe – prym w tym zakresie wiodą piwa zero. Na rynku można też spotkać bezalkoholowe wina, giny, a nawet wódki. W ofercie producentów są również bezalkoholowe wersje popularnych drinków i koktajli. Czy tego rodzaju napoje można sprzedawać małoletnim? Co na to przepisy?
Rzeczywiście pojawia się wątpliwość, jak kwalifikować takie napoje. Przypomnę, że zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2151; dalej: u.w.t.) napojem alkoholowym jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 proc. objętościowych alkoholu. Oznacza to, że napój, który nie zawiera alkoholu (lub zawiera go w ilości nie większej niż 0,5 proc.), w rozumieniu u.w.t. nie jest napojem alkoholowym. Takie napoje nie będą więc objęte ustawowym zakazem sprzedaży napojów alkoholowych osobom do lat 18. A w konsekwencji przedsiębiorcy mają formalnie prawo, by takie produkty im sprzedawać.