Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-07-15

projekt

Zmiany w podatku od nieruchomości. Firmy przerażone planami fiskusa

Drastycznego wzrostu obciążeń podatkiem od nieruchomości obawiają się branże: telekomunikacyjna, energetyczna, fotowoltaiczna, rolnicza i wiele innych. Powód? Nowa, planowana przez Ministerstwo Finansów definicja budowli

Przedsiębiorcy boją się, że zaczną płacić podatek od: całych linii telekomunikacyjnych, a nawet serwerów komputerowych, systemów zasilania, a także klimatyzatorów, central wentylacyjnych, agregatów prądotwórczych, elektrofiltrów, transformatorów, wszystkich rodzajów zbiorników, silosów, kontenerów, hal namiotowych. Obawiają się też opodatkowania całych linii (ciągów) produkcyjnych, taśmociągów, przenośników.

Dotychczas były one opodatkowane tylko w części lub w ogóle nie były obciążone podatkiem od nieruchomości.

Obawy przedsiębiorców dotyczą opublikowanego w czerwcu br. projektu nowelizacji ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Jego założenia opisaliśmy m.in. w artykule „Będą zmiany w podatku od budowli. Przedsiębiorcy mogą zapłacić więcej” (DGP nr 116/2024). Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Już wtedy ostrzegaliśmy, że skutki nowej definicji odczują m.in.: stacje narciarskie, firmy paliwowe, telekomunikacyjne i energetyczne, kolej, lotniska, instytuty badawcze, właściciele hal namiotowych i kontenerów.

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) – organizacja działająca w Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych – uważa projekt MF za skrajnie profiskalny. Alarmuje, że wzrosną obciążenia podatkowe rolników i przedsiębiorstw produkcyjnych, w tym szeroko pojętego przemysłu rolno-spożywczego.

Przedsiębiorcy obawiają się opodatkowania całych linii (ciągów) produkcyjnych, taśmociągów, sieci telekomunikacyj nych, a nawet serwerów

Zdaniem Polskiej Izby Magazynowania Energii i Elektromobilności (PIME), wraz z podmiotami zrzeszonymi i współpracującymi, nowelizacja zaszkodzi transformacji klimatycznej i zmianom w sektorze energetycznym, a przecież – jak podkreśla stowarzyszenie – Polska zobowiązała się do takiej transformacji w ramach członkostwa w Unii Europejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00