Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-07-11

rozliczenia

Jak urlop w poprzednich miesiącach wpłynie na zasiłek chorobowy

Dla celów zasiłkowych jest on uznawany za czas przepracowany. Problematyczne bywa jednak ustalenie do obliczenia postawy zasiłku wynagrodzenia za miesiąc, w którym oprócz wypoczynku pracownik także chorował

W okresie, z którego jest wyznaczana podstawa zasiłku, zdarzają się miesiące, których pracownik nie przepracował w pełnym wymiarze, bo miał jakąś usprawiedliwioną absencję. Taki miesiąc jest albo pomijany w obliczeniach, albo uwzględniany w zależności od tego, jak dużą część miesiąca pracownik przepracował. Są też miesiące, w których pracownik np. chorował i korzystał z urlopu wypoczynkowego, który dla celów zasiłkowych jest traktowany w sposób szczególny.

Zasady ogólne

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12-miesięcznego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Wynagrodzenie należy tu rozumieć jako przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe (zwykle łącznie 13,71 proc.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00