Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-07-10

cit

Ważą się losy udziału fundacji rodzinnych w spółkach

Wciąż nie ma pewności, do jakich spółek może przystępować fundacja rodzinna bez ryzyka zapłaty 25-proc. CIT. WSA w Poznaniu właśnie orzekł, że może to być nawet spółka cywilna, pod warunkiem że będzie ona zarabiać na działalności dozwolonej dla fundacji, czyli np. na najmie nieruchomości

Eksperci upatrują w tym nowych szans inwestycyjnych dla fundacji rodzinnych. Ale uwaga: dwa miesiące wcześniej zapadło całkiem odmienne rozstrzygnięcie – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Co więcej, w przeciwieństwie do wyroku poznańskiego sądu jest już ono prawomocne.

Wciąż nie znamy też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy fundacja rodzinna musi płacić 25-proc. CIT, gdy przystąpi do zagranicznych spółek lub funduszy transparentnych podatkowo spółek. W połowie maja br. zapadły cztery wyroki sądów wojewódzkich w tej kwestii. Dwa były korzystne dla fundacji, a w dwóch pozostałych przypadkach wygrał fiskus. Pisaliśmy o tym w artykule „Podatkowy galimatias z inwestycjami fundacji rodzinnej” (DGP nr 113/2024). Podział ten widać też na przykładzie innych tegorocznych orzeczeń. Wszystkie one są nieprawomocne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00