cit i pit
Prosta spółka akcyjna wiąże się z trzykrotnym opodatkowaniem dochodu
Przepisy podatkowe nie zostały dostosowane do konstrukcji prostej spółki akcyjnej. W konsekwencji podatek może wystąpić nawet trzykrotnie: raz po stronie spółki i dwukrotnie po stronie akcjonariusza
To jeden z powodów, dlaczego proste spółki akcyjne nie są popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej.
Obecnie w Krajowym Rejestrze Sądowym widnieją 2642 zarejestrowane proste spółki akcyjne (PSA), co świadczy o tym, że ta forma organizacyjna staje się coraz popularniejsza. Nie jest to jednak zasługą przepisów podatkowych. Według obecnego ich brzmienia oraz wykładni organów podatkowych podwyższanie kapitału akcyjnego ze środków własnych PSA powoduje trzykrotne opodatkowanie tych samych środków. Wydaje się to sprzeczne z ideą kapitału akcyjnego i sprawia, że PSA rysuje się jako ryzykowna podatkowo forma prowadzenia działalności gospodarczej.
Natura i charakter PSA
Przypomnijmy, że PSA została wprowadzona do kodeksu spółek handlowych w 2021 r. jako nowy typ spółki prawa handlowego – spółki kapitałowej. PSA miała być formą prowadzenia biznesu przeznaczoną głównie dla start-upów, chociaż także inni przedsiębiorcy mogą z niej skorzystać.
Najważniejszą cechą PSA, odróżniającą ją od dotychczasowych spó łek kapitałowych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej), jest to, że akcje w PSA nie posiadają wartości nominalnej i nie stanowią części kapitału akcyjnego tej spółki. Warto także wskazać, że przedmiotem wkładu akcjonariusza do PSA może być świadczenie pracy lub usług, co nie jest dopuszczalne w przypadku innych spółek kapitałowych.