Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-06-26

Poradnia samorządowa

  • Czy uchwała rady powiatu w sprawie cen biletów komunikacyjnych to akt prawa miejscowego
  • Czy rada gminy może modyfikować ustawowe zasady stosowania ulg w spłacie należności cywilnoprawnych przysługujących gminie
  • Dlaczego w skład komisji stypendialnej nie mogą wejść radni

Rada powiatu podjęła uchwałę, w której ustaliła ceny biletów oraz wysokość opłat dodatkowych i manipulacyjnych w publicznym transporcie zbiorowym, organizowanym przez powiat. Czy ta uchwała jest aktem prawa miejscowego?

Tak, uchwała ta jest aktem prawa miejscowego. Pogląd ten potwierdza m.in. rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody dolnośląskiego z 26 kwietnia 2024 r. (nr NK-N.4131.176.2.2024.MC). Wojewoda stwierdził w nim, że ustalenie ceny biletów oraz wysokości opłat dodatkowych i manipulacyjnych w publicznym transporcie zbiorowym dotyczy każdego (każdy może bowiem skorzystać z publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez powiat), a zatem normy kształtujące wysokość cen biletów oraz opłat mają cechę powszechnego obowiązywania. Zdaniem wojewody dolnośląskiego uchwała w sprawie ustalenia cen za usługi przewozowe jest aktem prawa miejscowego, gdyż zawiera normy o charakterze generalnym i jednostkowym.

W orzecznictwie sądów administracyjnych powszechnie przyjęto pogląd, że akt prawa miejscowego to taki, który zawiera co najmniej jedną normę o charakterze generalnym i abstrakcyjnym (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 lipca 2006 r., sygn. akt I OSK 669/2006). O generalności uchwały decyduje to, czy organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określił adresata uchwały w sposób generalny, niezindywidualizowany. Natomiast abstrakcyjność przepisów uchwały to nic innego jak możliwość wielokrotnego ich stosowania. W przypadku organów gminy wydawane przez nich akty prawa miejscowego nakładają najczęściej na oznaczonych rodzajowo członków społeczności lokalnej obowiązek określonego zachowania się w sytuacjach wskazanych w takich przepisach. Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 10 września 2008 r. (sygn. akt IV SA/Po 256/08), akt prawa miejscowego jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego, wobec tego musi zawierać wypowiedzi wyznaczające adresatom przepisów pewien sposób zachowania, tj. zawierać zakazy, nakazy lub uprawnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00