Artykuł
budownictwo
Jest szansa na odblokowanie budowy 30 tys. mieszkań
Po pół roku przestoju prace nad regulacją mówiącą o tym, ile musi powstać miejsc parkingowych w inwestycjach mieszkaniowych, ruszą do przodu
Od stycznia br., kiedy rezygnacja z centralnie ustalanego wskaźnika miejsc parkingowych wydawała się przesądzona, niewiele się wydarzyło. Teraz proces legislacyjny ma nabrać tempa.
– Prace trwają. Jesteśmy na etapie skierowania projektu na Stały Komitet Rady Ministrów, który powinien zająć się nim na posiedzeniu w tym tygodniu – powiedział DGP Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju i technologii.
Zablokowane inwestycje
Do maja zeszłego roku o tym, ile miejsc postojowych powstanie w inwestycji mieszkaniowej realizowanej na podstawie specustawy mieszkaniowej, tzw. lex deweloper (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 195 ze zm.), decydowała gmina. Od 12 maja 2023 r., kiedy weszła w życie nowelizacja ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 803; dalej: ustawa deregulacyjna), obowiązują centralne wskaźniki miejsc postojowych. Na mieszkanie w strefie śródmiejskiej ma przypadać jedno miejsce parkingowe, a poza nią ma być 1,5 miejsca postojowego na lokal.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right