Stan nieczynny: o czym muszą pamiętać dyrektorzy szkół
Do 31 maja powinni wręczyć nauczycielom wypowiedzenia, gdy z powodów organizacyjnych nie jest możliwe ich dalsze zatrudnienie. Ci mogą jednak złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny
Oświadczenia o wypowiedzeniu angażu jest wręczane na ogół w maju, bo rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia. W ciągu 30 dni od doręczenia wypowiedzenia nauczyciel może złożyć dyrektorowi wniosek o przejście w stan nieczynny. Powoduje to zawieszenie stosunku pracy, ale nie jego rozwiązanie. Na gruncie powszechnego prawa pracy takiej możliwości nie ma. Jest to specyficzny mechanizm przewidziany wyłącznie w Karcie nauczyciela (dalej: KN). Stanowi on rodzaj czynności prawnej, której celem nie jest rozwiązanie umowy o pracę, lecz stworzenie możliwości przeczekania trudnego okresu, wynikającego z braku zapotrzebowania na pracę danego nauczyciela (por. wyrok Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 8 marca 2016 r., sygn. akt VII P 807/15).
Konieczne przesłanki
Dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN). Oznacza to, że w stan nieczynny mogą przejść tylko nauczyciele, którzy spełniają warunek zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć.
Wniosek o przeniesienie w stan nieczynny może być wniesiony przez nauczyciela pisemnie w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy. Zdaniem SR w Ostródzie, wyrażonym w wyroku z 28 września 2016 r., sygn. akt IV P 114/16 (por. też wyrok Sądu Najwyższego z 5 listopada 2015 r., sygn. akt III PK 25/15), nie ma przeszkód prawnych, aby nauczyciel uchylił się od skutków własnego oświadczenia woli zawartego we wniosku o przeniesienie w stan nieczynny, jeżeli złożył pracodawcy taki wniosek pod wpływem wad prawnych tego oświadczenia woli (błędu lub groźby) wywołanych przez pracodawcę (art. 82‒88 kodeksu cywilnego).