Artykuł
Zatwierdzenie sprawozdania wymaga ujęcia w księgach
Do końca czerwca organy jednostki, które są do tego uprawnione przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności, muszą zatwierdzić sprawozdania finansowe za 2023 r. Podejmują też decyzje dotyczące rozliczania wyniku finansowego. Skutki należy ująć w księgach rachunkowych. Nie zawsze jest to proste, zwłaszcza gdy jednostki mają złożoną strukturę. Wątpliwości pojawiają się również wtedy, gdy w okresie objętym sprawozdaniem rocznym wystąpiły zdarzenia powodujące konieczność sporządzenia sprawozdania na dzień inny niż kończący rok obrotowy. Są wątpliwości, czy można wtedy wyróżniać wynik wypracowany w trakcie części roku. Dziś odpowiadamy na te i wiele innych pytań dotyczących zatwierdzania sprawozdań.
■ Spółka w ramach swej działalności ma wyodrębniony organizacyjnie oddział, który samodzielnie ustala wynik finansów. Czy są jakieś przepisy określające, jak rozliczyć wynik finansowy w takim przypadku? Jakie księgowania powinniśmy zastosować?
Zdecydowanie trudniejszym księgowo przypadkiem jest jednostka działająca jako podmiot posiadający wewnętrznie wyodrębnione części. Wynika to też z faktu, że przepisy ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619; dalej: u.r.) oraz ustawy z 15 września 2000 r. ‒ Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18; dalej: k.s.h.) nie zawierają regulacji dotyczących sposobu rozliczania wyniku finansowego powstałego w wyniku działalności wyodrębnionych wewnętrznie jednostek organizacyjnych. Przepisy prawa bilansowego posługują się pojęciem wyniku finansowego jako kategorii wygenerowanej w toku działalności jednostki rozumianej jako jeden byt. W przepisach mówi się o wyniku netto niezależnie od tego, czy powstało on w efekcie działalności jednej części jednostki czy wielu.
Z punktu widzenia sposobu rozliczania wyniku finansowego w takiej sytuacji należy zatem odwołać się do regulacji statutowych. Jeśli zgodnie z wewnętrznie obowiązującymi w jednostce regulacjami prawnymi ‒ zapisami statutu ‒ możliwe jest zidentyfikowanie, jaka część wyniku finansowego przypada dla prowadzonych odrębnie oddziałów i podlega odrębnemu rozliczeniu, to sposób rozliczenia tego wyniku finansowego powinien odbywać się właśnie zgodnie z postanowieniami wewnętrznymi. W takim wypadku, jeśli umowa/statut to przewiduje, uchwała powinna wskazywać, jaka część wyniku finansowego została wypracowana przez jeden z oddziałów, a jaka – przez drugi czy kolejne. Szczegółowe wyliczenia, aby nie było wątpliwości, powinny być zawarte w sprawozdaniu finansowym w informacji dodatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right