Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-06-04

orzecznictwo

W sprawach o pożyczki sądy nie zawsze po stronie podatników

Fiskus chce podatku od każdej pożyczki udzielonej wspólnikom, udziałowcom i akcjonariuszom po przejściu na estoński CIT. Nawet jeżeli zostały one wypłacone z zysków osiągniętych przed zmianą opodatkowania. Sądy się z tym nie zgadzają

Korzystne wyroki w tym zakresie wydał m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 20 maja 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 448/24) i WSA we Wrocławiu 29 kwietnia 2024 r. (I SA/Wr 963/23). Oba wyroki są nieprawomocne.

To jednak niejedyny problem, który muszą rozstrzygać sądy administracyjne w związku z zyskami w estońskim CIT. Spór toczy się bowiem też o to, czy wszystkie pożyczki udzielone wspólnikom, udziałowcom i akcjonariuszom z bieżących zysków spółki stosującej ryczałt są opodatkowane. Sądy rozstrzygają również wątpliwości, czy danina jest wymagana przy wypłacie odsetek wspólnikom, udziałowcom i akcjonariuszom, którzy udzielili pożyczek spółce, zanim ta przeszła na estoński ryczałt. W tym zakresie zapadł jednak niekorzystny prawomocny wyrok WSA we Wrocławiu 18 stycznia 2024 r. (I SA/Wr 516/23).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00