Artykuł
zmiana prawa
Wójt ustąpi, ale jego zastępca nie straci mandatu. Ciągłość władzy będzie zachowana
28 maja wejdą w życie przepisy, które mają zapobiegać takim sytuacjom, gdy na skutek nagłych lub niespodziewanych wydarzeń gmina pozostawała przez pewien czas bez organu zarządzającego. Jeśli włodarz zdobędzie np. mandat posła albo senatora, jego obowiązki, do czasu kolejnych wyborów, przejmie zastępca
Mowa o ustawie z 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, którą 13 maja 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw (poz. 721; dalej: nowelizacja). Wprowadzi ona zmiany, których celem jest m.in.:
- zapewnienie prawidłowego i niezakłóconego funkcjonowania samorządu gminnego w przypadku wyboru wójta, burmistrza, prezydenta miasta na posła na Sejm albo senatora,
- doprecyzowanie kompetencji prezesa Rady Ministrów w zakresie powoływania i odwoływania osoby pełniącej funkcję wójta (lub odpowiednio burmistrza albo prezydenta miasta).
odwołanie zastępcy tylko w określonych przepisami sytuacjach
Nowelizacja jest odpowiedzią na problemy występujące w praktyce, gdy np. z uwagi na nagle pojawiające się okoliczności dochodzi do wygaśnięcia mandatu wójta oraz do zmiany osoby piastującej ten urząd. W takiej sytuacji zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 28e ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 609; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 721; dalej: u.s.g.) wygaśnięcie mandatu wójta przed upływem kadencji było równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców. Natomiast według art. 28f ust. 1 u.s.g. w obecnym brzmieniu w przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, pełniła osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right