Jak obliczyć zasiłek po urlopie wychowawczym i zmianie etatu
Do 1 stycznia 2024 r. pracownica przebywała na urlopie rodzicielskim. Od 2 stycznia do 12 marca korzystała z zaległego urlopu wypoczynkowego. W marcu złożyła wniosek o pracę w niższym wymiarze czasu pracy, tj. 7/8, w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca. Od 13 marca przebywa jednak na zwolnieniu lekarskim. Jak powinna być policzona podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w marcu, a jak w okresie od kwietnia do czerwca i potem w lipcu i sierpniu? Jeśli pracownica przez cały wrzesień i październik byłaby na urlopie wychowawczym, a od 1 listopada znów przebywała na zwolnieniu lekarskim, to jak należy obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego/zasiłku?
Skoro zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu następującym po miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy z powodu choroby, nie będzie miała ona wpływu na ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego za marzec oraz kwiecień, o ile choroba będzie trwała nieprzerwanie.
Zasady ogólne
Jak stanowi kodeks pracy, za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Wynagrodzenie to oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Natomiast za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa).