zdrowie
Decyzja w sprawie pigułki może narazić farmaceutę na pozew
Za wypisanie bądź niewypisanie recepty na antykoncepcję awaryjną farmaceutów może czekać postępowanie dyscyplinarne albo cywilne – o zadośćuczynienie
Farmaceuta – bez względu na to, czy wypisze nastolatce bez zgody rodzica receptę na pigułkę „dzień po”, czy tego nie zrobi – może się narazić na roszczenia ze strony niezadowolonych rodziców albo ciężarnej nieletniej. Może go spotkać nawet odpowiedzialność dyscyplinarna. Wszystko przez to, że projektowane przepisy są niejasne i dają szerokie pole do interpretacji.
Jak podkreślała na konferencji minister Izabela Leszczyna, w rozporządzeniu w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego jest mowa o usłudze farmaceutycznej. Nie jest ona świadczeniem zdrowotnym, w związku z czym nie obejmują jej przepisy, które wynikają z ustawy o świadczeniach zdrowotnych. 15-latka nie będzie więc potrzebowała obecności i zgody rodzica, by uzyskać tabletkę „dzień po”. Wątpliwości co do takiej interpretacji mają nie tylko niektórzy prawnicy, lecz także sami farmaceuci.