obowiązki
Kadrowym będzie łatwiej obsłużyć długi na rzecz urzędów
Od 25 marca działy personalne w firmach będą miały mniej pracy z zajęciami egzekucyjnymi. Z kolei pracownicy poniosą niższe koszty przy ściąganiu długów z wynagrodzenia. Skorzysta również ZUS
Wierzycieli, dłużników i organy egzekucyjne już za chwilę zaleje ogrom zmian w przepisach dotyczących egzekucji administracyjnej. Wszystko za sprawą ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 556). Większość jej regulacji wchodzi w życie w najbliższy poniedziałek, czyli 25 marca 2024 r., po upływie rocznego vacatio legis.
Wynagrodzenie to również zasiłek
Zmiany wynikające z tej ustawy w przeważającej części dotyczą organów egzekucyjnych i mają usprawnić prowadzenie czynności w przymusowym ściąganiu należności przez administrację publiczną. Celem jest też zwiększenie skuteczności egzekucji danin publicznoprawnych. W dużej mierze dotyczy to należności podatkowych i to właśnie organy podatkowe będą największym beneficjentem zmian. Część zmian ma jednak wpływ na sytuację pracodawców i pracowników – w zakresie, w jakim podmioty zatrudniające są zobowiązane do dokonywania potrąceń z należności wypłacanych pracownikom w związku z zajęciem egzekucyjnym (np. gdy pracownik zalega z podatkami lokalnymi, a egzekucję prowadzi odpowiednia jednostka samorządu terytorialnego).