comment
Porada
Data publikacji: 2024-03-14
Poradnia ubezpieczeniowa
- Na jakich zasadach można otrzymać rentę rodzinną po zmarłym byłym mężu
- Jak ustalić podstawę świadczeń chorobowych, gdy pracownik zatrudniony w trakcie miesiąca zachorował już w kolejnym
- W jaki sposób ZUS dokonuje rozliczenia emerytury zaliczkowej, która okazała się wyższa niż emerytura ostatecznie przyznana
- Dlaczego nie można definitywnie określić, jakie czynności wykonywane przez przedsiębiorcę w czasie choroby spowodują utratę zasiłku chorobowego
Mieszkałam z moim byłym mężem do czasu jego śmierci, ale prowadziliśmy oddzielne gospodarstwa domowe. Czy mogę ubiegać się o rentę rodzinną po nim? Słyszałam, że nawet rozwiedzeni małżonkowie mają prawo do tej renty?
Zgodnie z art. 70 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:
- w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka