Kogo wolno obciążyć opłatą za niezagospodarowanie w terminie nieruchomości w użytkowaniu wieczystym
Jan Nowak nabył prawo użytkowania wieczystego od Pawła Kowalskiego. Nie ruchomość nie została zagospodarowana w terminie. Czy burmistrz może wszcząć postępowanie administracyjne na podstawie art. 62 ust. 1 i art. 63 ust. 2, ust. 3 i ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustalić opłatę dodatkową od drugiego użytkownika wieczystego, a nie od pierwszego?
Wielu wójtów i starostów błędnie zakłada, że opłata dodatkowa z tytułu niezagospodarowania w terminie nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste może być stosowana tylko w odniesieniu do pierwszego użytkownika wieczystego. A tymczasem ma ona skuteczność także w stosunku do tego, kto nabył to prawo na skutek obrotu prawnego, potocznie mówiąc – „z drugiej ręki”.
Mechanizm dyscyplinujący
Zgodnie z art. 63 ust. 1 i ust. 2 u.g.n. w razie niedotrzymania terminów zagospodarowania nieruchomości gruntowej, o których mowa w art. 62 (w tym terminu zabudowy, zgodnie z celem, na który nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste), właściwy organ może wyznaczyć termin dodatkowy. W przypadku niedotrzymania terminów, o których mowa, mogą być ustalone dodatkowe opłaty roczne obciążające użytkownika wieczystego, niezależnie od opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Z kolei art. 62 ust. 4 u.g.n. stanowi, że: termin zagospodarowania nieruchomości może być na wniosek użytkownika wieczystego przedłużony, „jeżeli nie mógł być dotrzymany z przyczyn niezależnych od użytkownika”. A zatem w razie niedotrzymania terminów zagospodarowania nieruchomości właściwy organ działając, jako właściciel nieruchomości, może: