Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-02-28

aktualności

Posiłek w szkole i w domu sprawia legislacyjne kłopoty nie tylko gminom

Przyjęcie wolnej od wad uchwały wdrażającej program okazuje się niełatwym zadaniem. Świadczy o tym duża liczba rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów unieważniających podjęte akty. Ale nawet oni mają problemy z interpretacją przepisów

Posiłek w szkole i w domu to rządowy program, którego celem jest wsparcie gmin w organizacji ciepłych posiłków dla osób potrzebujących, w tym m.in. dla dzieci w szkołach [ramka].

Ramka

Posiłek w szkole

► Program wprowadziła uchwała Rady Ministrów nr 149 z 23 sierpnia 2023 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024–2028 (Monitor Polski poz. 881; dalej: uchwała RM nr 149), która obowiązuje od 1 stycznia 2024 r. Z informacji zawartych w dokumencie wynika, że program „Posiłek w szkole i w domu” ma zapewniać pomoc zarówno dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji, jak i osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach.

► Program przewiduje wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych, a także możliwości zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym. Celem programu jest również zapewnienie wsparcia finansowego organom prowadzącym publiczne szkoły podstawowe w organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach.

► Ze środków przekazywanych gminom dofinansowane mogą być zarówno posiłki wydawane w stołówkach, jak i dowożone osobom dorosłym, w tym osobom niewychodzącym z domu (np. ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność), niebędącym w stanie przygotować sobie codziennie gorącego posiłku.

Gminy przystępujące do programu podejmują stosowne działania legislacyjne w celu jego wdrożenia. Ma to odzwierciedlenie w dużej liczbie aktów prawnych przyjmowanych w ostatnim czasie przez rady gminy/miast. Przy czym trzeba zauważyć, że uchwały te są podejmowane na podstawie różnych podstaw materialno-prawnych wynikających z przepisów ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 901; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2760; dalej: u.p.s.), mianowicie na podstawie art. 8 ust. 1–2 u.p.s., art. 96 ust. 2 i 4 u.p.s. lub art. 110 ust. 9–10 u.p.s.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00