Artykuł
obowiązki
Przed błędami w sprawozdaniu można się ustrzec
Jednostki sporządzające sprawozdanie finansowe za 2023 r. przygotowują obecnie dane i organizują odpowiednie procesy w jednostce. Niestety i na tym etapie pojawiają się problemy. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby uchronić się przed nimi i sporządzić sprawozdanie prawidłowo i bez kłopotów
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 52 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 295; dalej: u.r.) sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone w terminie trzech miesięcy od dnia bilansowego, czyli do 31 marca. W wielu jednostkach trwają obecnie prace nad nim, bo przygotowanie tego najważniejszego z punktu widzenia rachunkowości dokumentu wiąże się z wieloma czynnościami do wykonania. Staranne i przemyślane podejście do tych obowiązków pomoże uchronić się przed nieprawidłowościami.
Sprawdź, czy da się uprościć
W mniejszych jednostkach sprawozdanie często jest przygotowywane z uwzględnieniem przewidzianych dla nich uproszczeń. Korzysta się wtedy z załącznika nr 4 lub nr 5 do ustawy o rachunkowości. Może się jednak okazać, że takie postępowanie nie ma umocowania prawnego. Dlaczego? Wystarczy, że brak jest właściwej uchwały lub postanowienia organu uprawnionego do zatwierdzania sprawozdania finansowego. Trzeba zachować czujność, bo nie wystarczy uchwała, w której organ zatwierdzający wskazuje po prostu, że sprawozdanie będzie przygotowane według załącznika nr 5 (lub nr 4) do u.r. W treści decyzji organu zatwierdzającego muszą zostać wyraźnie wskazane przepisy, które dają możliwość skorzystania z konkretnych uproszczeń dotyczących zawartości informacyjnej poszczególnych elementów sprawozdania finansowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right