Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-02-07

Poradnia samorządowa

  • Czy rada decyduje o zasadach spłaty należności za gminną nieruchomość
  • Jak prawidłowo ustalić wysokość ekwiwalentu dla strażaka ratownika OSP
  • Kiedy drogę można zaliczyć do kategorii gminnych

Radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia warunków sprzedaży nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy na rzecz ich użytkowników wieczystych. W akcie tym postanowiono m.in., że na wniosek użytkownika wieczystego cena sprzedaży może być rozłożona maksymalnie na trzy raty roczne. Czy takie postanowienie jest poprawne?

Nie, nie jest ono poprawne, gdyż rada, ustalając w uchwale zasady rozkładania ceny sprzedaży na raty, przekroczyła swoje kompetencje.

Kwestia zasad spłaty należności za nabywaną nieruchomość powinna być uregulowana w umowie sprzedaży między wójtem a nabywcą. Analogiczny zapis uchwały zakwestionował wojewoda dolnośląski. W rozstrzygnięciu nadzorczym z 17 stycznia 2024 r. (nr NK-N.4131.81.25.2023.AA2) organ nadzoru rozpatrywał podobne postanowienie, które ustalało maksymalną liczbę rat, na jakie może zostać rozłożona cena sprzedawanej nieruchomości, i określało z góry, że mają to być raty roczne. Zdaniem wojewody taka treść uchwały modyfikuje przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.). Dodał, że w kwestii możliwości i warunków rozkładania na raty ceny sprzedawanej nieruchomości ustawodawca wypowiedział się jednoznacznie w art. 70 ust. 2 u.g.n. Zgodnie z tym przepisem cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej lub w drodze rokowań może zostać rozłożona na raty, na czas nie dłuższy niż 10 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00