praktyka
Wynagrodzenie za nadgodziny w służbie cywilnej to tylko opcja
Wniosek w tej sprawie nie jest wiążący dla dyrektora generalnego danego urzędu i – co ważne – decyzji w tej sprawie nie musi on uzasadniać. Jednak bez wniosku pracownika sam o finansowej rekompensacie nie może decydować. Samodzielnie wolno udzielić mu jedynie czasu wolnego
Wynagrodzenie za nadgodziny jest całkowitą nowością w służbie cywilnej, gdyż od początku obowiązywania ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1691; dalej: ustawa) jedyną formą rekompensaty nadliczbowej pracy był czas wolny udzielany w tym samym wymiarze. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje jednak zmieniony art. 97 ustawy i nowo dodany art. 97a. Uregulowano tym samym drugą możliwość rekompensaty w postaci wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny. Przyjęto jednak w art. 97 ust. 11 ustawy, że tylko na wniosek członka korpusu służby cywilnej dyrektor generalny urzędu może przyznać wynagrodzenie zamiast czasu wolnego albo dnia wolnego.
Jaka procedura
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia członek korpusu służby cywilnej może złożyć w formie pisemnej w postaci papierowej albo elektronicznej do dyrektora generalnego urzędu, ale nie bezpośrednio, tylko za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego. Pracownik ma na to 14 dni po dniu zakończenia okresu rozliczeniowego.