Porada
Rozliczenie roczne przedsiębiorców w pytaniach i odpowiedziach
Jak co roku trzeba się przebić przez gąszcz przepisów
Do 30 kwietnia 2024 r. przedsiębiorcy muszą złożyć zeznanie roczne za 2023 r. Mogą je sporządzić samodzielnie albo skorzystać z usługi Twój e-PIT. Po raz pierwszy w ramach tej usługi zostaną przygotowane zeznania PIT-36, PIT-36L i PIT-28 obejmujące dochody z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Niezależnie od tego, jaką drogę wybiorą przedsiębiorcy, to oni sami muszą ocenić m.in., czy mogą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem albo jako samotny rodzic, jakie ulgi i odliczenia im przysługują. Nie jest to takie oczywiste. W gąszczu zmieniających się przepisów gubią się nawet najbardziej doświadczeni podatnicy. Na pewno nie pomaga im również brak stabilnej wykładni ze strony Ministerstwa Finansów. Co rusz pojawiają się nowe objaśnienia podatkowe oraz interpretacje zmieniające. Tak też było w 2023 r. Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, przedstawiamy wyjaśnienia zgłaszanych przez nich wątpliwości.
wspólne rozliczenie małżonków
• Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Na początku 2023 r. się ożeniłem. Moja żona pracuje na umowie o pracę. Od początku małżeństwa mam z żoną wspólność majątkową. Czy mogę się z nią wspólnie rozliczyć za 2023 r.?
Podatnik nie może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z żoną w rozliczeniu za 2023 r.
Zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2760; dalej: ustawa o PIT) wspólne rozliczenie z małżonkiem nie ma zastosowania, w przypadku gdy chociażby jeden z nich:
- stosuje art. 30c ustawy o PIT (czyli jest opodatkowany podatkiem liniowym) lub przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 254; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1414; dalej: ustawa o ryczałcie), z wyjątkiem art. 6 ust. 1a tej ustawy (przepis ten dotyczy przychodów uzyskiwanych z najmu prywatnego) – w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right