Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-01-10

Mieszkania treningowe i wspomagane: jak po zmianach w ustawie o pomocy społecznej przygotować uchwałę w sprawie ich przekształcenia oraz w sprawie ich utworzenia na terenie gminy

Do końca kwietnia 2024 r. gminy, które prowadzą mieszkania chronione, mają czas na przekształcenie ich w mieszkania treningowe i wspomagane. Oznacza to m.in. obowiązek podjęcia stosownych uchwał w tej sprawie przez rady gmin. Informacje o takich mieszkaniach gminy mają przekazywać do prowadzonych przez wojewodę specjalnych rejestrów, które obowiązują od 1 stycznia br. Zamieszczamy zatem wzory: uchwały w sprawie przekształcenia mieszkań chronionych w treningowe i wspomagane, a także uchwały o utworzeniu takich form pomocy – jeśli do tej pory nie były prowadzone przez gminę.

Odejście od nazwy „mieszkania chronione”, przyjętej w wcześniejszym brzmieniu ustawy o pomocy społecznej (dalej: u.p.s.), i zastąpienie od 1 listopada 2023 r. tego terminu dwoma odrębnymi ‒ „mieszkania treningowe” i „mieszkania wspomagane” ‒ podyktowała „Strategia rozwoju usług społecznych. Polityka publiczna do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.)”, przyjęta uchwałą nr 135 Rady Ministrów z 15 czerwca 2022 r. (M.P. z 2022 r. poz. 767). Zgodnie z nowym brzmieniem art. 53 u.p.s. (po zmianach dokonanych ustawą z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw; dalej: nowelizacja z 28 lipca 2023 r.):

mieszkanie treningowe – oznacza mieszkanie, w którym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz naukę w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia ról społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia niezależnego życia; wsparcie w lokalu treningowym jest przyznawane na czas określony (art. 53 ust. 4 i 8 u.p.s.);

► oznacza mieszkanie, w którym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu i realizacji kontaktów społecznych, w celu utrzymania lub rozwijania niezależności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości; mieszkanie takie jest przeznaczone w szczególności dla osoby niepełnosprawnej, w tym osoby niepełnosprawnej fizycznie lub osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz osoby w podeszłym wieku lub przewlekle chorej; wsparcie w mieszkaniu wspomaganym jest przyznawane na czas określony, a w przypadku osób, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także w szczególnie uzasadnionych przypadkach w stosunku do innych osób – może zostać przyznane także na czas nieokreślony (art. 53 ust. 5, 6 i 9 u.p.s.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00