Poradnia z prawa pracy
W urzędzie gminy powstał wakat na stanowisku urzędniczym dotyczącym spraw pomocy społecznej. Czy można przenieść pracownika socjalnego ze środowiskowego domu samopomocy na stanowisko w urzędzie? Osoba ta zgadza się na zmianę miejsca pracy.
Procedurę przeniesienia pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce reguluje art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.). Zgodnie z tym przepisem pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce, o której mowa w art. 2 u.p.s., w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej. Należy wskazać, że w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych stanowisko pracownika socjalnego w gminnej jednostce organizacyjnej (środowiskowym domu samopomocy) jest stanowiskiem pomocniczym i obsługi, a nie stanowiskiem urzędniczym.
Podsumowanie: Nie jest dopuszczalne przeniesienie pracownika socjalnego zatrudnionego w środowiskowym domu samopomocy do pracy w urzędzie gminy, gdyż nie zajmuje on stanowiska urzędniczego. ©℗
art. 22 ust. 1 ustawy z 25 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 530)
rozporządzenie Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. poz. 1960)