Nowa opieka geriatryczna. Szansa dla seniorów, zadania dla powiatów
Centra zdrowia 75+ oraz inne zmiany
Nowy pomysł na kompleksową pomoc zdrowotną dla seniorów
Stworzenie systemu kompleksowej opieki nad osobami w podeszłym wieku, w tym utworzenie w kraju ponad 300 centrów zdrowia 75+ oraz zwiększenie liczby szpitalnych oddziałów geriatrycznych – te i inne zmiany zakłada ustawa dotycząca opieki geriatrycznej
Mowa o ustawie z 17 sierpnia 2023 r. o szczególnej opiece geriatrycznej (Dz.U. poz. 1831; dalej: u.s.o.g.), która wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. Jej przepisy określają organizację i zasady funkcjonowania szczególnych form geriatrycznej opieki zdrowotnej nad osobami, które ukończyły 75. rok życia. Przyjęte w niej rozwiązania mają stanowić dopełnienie obecnych form i programów wsparcia dla seniorów, takich jak dodatek pielęgnacyjny czy leki 75+.
Wśród najważniejszych nowych rozwiązań wprowadzanych na mocy u.s.o.g. są:
- uruchomienie sieci centrów zdrowia 75+, czyli specjalistycznych placówek, z kompleksowym podejściem do diagnozowania i leczenia najstarszych pacjentów, w których osoby od 75. roku życia zostaną objęte specjalistyczną opieką,
- utworzenie nowych oddziałów geriatrycznych,
- wprowadzenie przesiewowej oceny geriatrycznej.
Powstanie centrów zdrowia 75+ wymaga budowy nowych placówek ochrony zdrowia lub przebudowy już istniejącej infrastruktury. Oznacza to nowe zadania – nie tylko dla resortu zdrowia i dla wojewodów, lecz także dla powiatów.
Ramka 1
Ustawa podzieliła zadania związane z tworzeniem i wdrażaniem szczególnej opieki geriatrycznej (art. 6, art. 7 i art. 8 u.s.o.g.).
▶ Minister ds. zdrowia
• określi kierunki rozwoju szczególnej opieki geriatrycznej,
• będzie monitorował jej organizację i dostępność,
• dokona oceny projektów wojewódzkich planów oraz ich aktualizacji,
• zatwierdzi wojewódzkie plany oraz ich aktualizacje.
▶ Wojewoda
• sporządzi projekt wojewódzkiego planu oraz jego aktualizacji,
• będzie uzgadniał z powiatami warunki tworzenia centrum,