Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-12-04

vat

Za podatkowe oszustwo płaci nieuczciwy pracownik

Pracodawca nie może ponosić konsekwencji przestępczej działalności swojego podwładnego. Dlatego VAT wynikający z pustych faktur powinien zapłacić pracownik, który wystawiał je bez wiedzy i zgody przełożonych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

To jeden z pierwszych wyroków zapadłych po wydaniu we wrześniu br. opinii w podobnej sprawie przez rzeczniczkę generalną Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. C-442/22).

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) nie odniósł się bezpośrednio do wskazówek rzeczniczki TSUE, ale doszedł do podobnych wniosków, co ona.

Nie miał wątpliwości, że wskutek przestępczego procederu pracownika spółki ucierpiał nie tylko budżet państwa, lecz także sama spółka. Nie można było przypisać jej działania w „złej wierze” ani współwiny. Dlatego za bez znaczenia sąd uznał to, że dane spółki widniały na fałszywych fakturach. Podatkowe konsekwencje powinien ponieść ten, kto faktycznie dopuścił się oszustwa – orzekł warszawski sąd w wyroku z 24 listopada 2023 r. (III SA/Wa 1058/23). Wyrok jest nieprawomocny, ale – jak mówi Aleksandra Mazur-Zych z Deloitte Legal – orzeczenie to niewątpliwie wpasowuje się w tezy wyrażone przez rzeczniczkę unijnego trybunału. Istnieje więc szansa, że zanim jeszcze zapadnie wyrok TSUE w sprawie C-442/22, ukształtuje się już korzystna linia orzecznicza, która będzie chronić oszukanego przedsiębiorcę (patrz: opinia).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00